خدمات مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN)

تعداد موضوعات خدمت : ۶
مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) با مستقرنمودن تجهیزات ساخت و تولید در ابعاد نانو در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه صنعتی، و با توانمندی شش پلتفرم فناوری شامل نانومواد، نانوکامپوزیت، نانوالیاف، نانوپوشش، نانوکویتاسیون و پلاسمای سردِ، خدمات ساخت و تولید ارائه می دهد.
 • اطلاعات بیشتر

  استفاده از تجهیزات موجود در پلتفرم نانومواد

  دانش بنیاننانویی
  ثبت این خدمت
  در پلتفرم نانومواد ICAN علاوه بر تجهیزات خردایش و آسیاب، دستگاه سنتز و سینتر به کمک قوس پلاسما (SPS) نیز مستقر است. خردایش و آسیاب مواد به وسیله آسیاب مکانیکی طی چند دهه اخیر در صنعت رواج بسیاری پیدا کرده و آن‌چنان بهبود و پیشرفت داشته که به یکی از روش‌های تولید ذرات پیشرفته با خواصی ویژه تبدیل شده ‌است. این روش شامل شکستن ذرات و جوش‌خوردن مجدد آن‌ها درون یک محفظه بسته است که از تعدادی گلوله فلزی و یا گاهی سرامیکی تشکیل شده‌ است. این روش برای تولید نانوپودرها، نانوکامپوزیت‌ها، نانوذرات اکسیدی، آلیاژهای تقویت شده با نانوذرات، فازهای شیشه‌ای، ترکیبات اینترمتالیک(بین فلزی) و محلول‌های جامد فوق اشباع به کار گرفته می‌شود. یکی از فرآیند‌های تولید قطعه بالک از پودر، فرآیند سینترینگ به کمک قوس پلاسما (SPS) است که سینتر در دمای پایین و زمان کوتاه بر اساس پدیده تخلیه الکتریکی و ایجاد پلاسمای جرقه‌ای لحظه‌‌ای با دمای بالا در کسر کوچکی از ثانیه در یک ناحیه موضعی کوچک بین ذرات پودر امکان‌پذیر می‌شود. این دستگاه قابلیت اتصال ذرات را در انواع پودرهای هادی و غیرهادی دارا می باشد. تکنولوژی SPS برای سینترینگ مواد نانوکریستال با کمترین میزان رشد دانه و کمترین تأثیر منفی بر روی ذرات معرفی شده است. مخاطبان صنعتی و پژوهشگران می‌توانند از خدمات ساخت و تولید و مشاوره فنی کارشناسان ICAN برای تهیه یک قطعه پودری از مرحله آغازین تولید پودر تا مرحله شکل‌دهی نهایی استفاده نمایند.
 • اطلاعات بیشتر

  استفاده از تجهیزات موجود در پلتفرم نانوالیاف

  دانش بنیاننانویی
  ثبت این خدمت
  نانوالیاف در طیف وسیعی از حوزه‌ها مانند بیوپزشکی، انرژی، فیلتراسیون، سنسور و ... کاربرد دارند. با وجود کاربردهای متنوع و انجام پروژه‌های مختلف در زمینه نانوالیاف، تجاری شدن و رسیدن به محصول نهایی در سازه‌های نانولیفی کمتر انجام گرفته است. در ایران ساختارهای نانولیفی در حوزه فیلتراسیون و ماسک‌های تنفسی وارد شده و به دلیل مزیت‌های زیاد نانوفیلتراسیون، فرایند تجاری‌سازی و رسیدن به محصول نهایی صورت گرفته است هر چند که با توجه به گستردگی صنعت فیلتراسیون، درحال‌حاضر سهم نانوفیلترها در بازار ناچیز می‌باشد. در سایر زمینه‌ها و با وجود تحقیقات زیاد، فرایند تجاری‌سازی کمتر صورت گرفته است. یکی از دلایل استفاده کم نانوالیاف، عدم آشنایی کافی سازمان‌ها و صنایع مختلف در قابلیت‌ و مزیت‌های ایجاد شده با استفاده از ساختارهای نانولیفی در محصولات می‌باشد.
 • اطلاعات بیشتر

  استفاده از تجهیزات موجود در پلتفرم نانوکامپوزیت

  دانش بنیاننانویی
  ثبت این خدمت
  نانوکامپوزیت‌های پلیمری مواد چندفازی هستند که درون ساختار خود حاوی نانوذرات می‌باشند. این مواد فرصت‌های جدیدی در حوزه مهندسی مواد ایجاد کرده، ویژگی مواد اولیه موجود را تا چند ده برابر افزایش داده، و امکان بهبود بسیار زیاد ویژگی‌های ساختارهای کامپوزیتی را فراهم می‌آورند. این ویژگی‌ها (شامل ویژگی‌های مکانیکی، الکتریکی و حرارتی) بسته به ترکیب مواد مورد استفاده در تولیدکامپوزیت تغییر می‌کنند. تجهیزات ساخت و تولید نیمه‌صنعتی نانوکامپوزیت‌های بر پایه پلیمرهای ترموپلاست مانند اکسترودر دو پیچه و دستگاه قالبگیری تزریقی و تجهیزات آنالیز فیزیکی و مکانیکی برای ارائه خدمات به دانشگاهیان و صنعتگران فراهم شده است. انتقال از میکروذرات به نانوذرات موجب ایجاد تغییرات بسیار زیادی در ویژگی‌های فیزیکی می‌شود. به عنوان مثال نانوکامپوزیت‌های حاوی ذرات خاک رس نانومتری، دارای مقادیر بسیار کمی (کمتر از ۱۰ درصد) از این ذرات هستند. این مواد ویژگی‌های مکانیکی و حرارتی پلیمر پایه را بهبود بخشیده و برای نمونه، عملکرد انسدادی و مقاومت آتشگیری آن را افزایش می‌دهند. تمام این مزایا بدون افزایش چگالی یا تأثیر منفی روی سایر ویژگی‌های پلیمر حاصل می‌شوند.
 • اطلاعات بیشتر

  استفاده از تجهیزات موجود در پلتفرم نانوکویتاسیون

  دانش بنیاننانویی
  ثبت این خدمت
  اساس کار دستگاه نانو‌کویتاسیون هیدرودینامیکی یک فناوری نوین جهت توزیع نانو ذرات جامد در مایعات و همچنین تولید نانو امولسیون های مایع-مایع به صورت غیرهمگن است. در این تکنولوژی با استفاده از فشار بسیار بالا و همچنین بکارگیری راکتوری با طراحی ویژه، نانو حباب در داخل سیال ایجاد می گردد. از انفجار نانو حباب‌های ایجاد شده در رآکتور این دستگاه به عنوان عامل تولید انرژی جهت هموژنیزاسیون و پاستوریزاسیون سرد استفاده می گردد. با در اختیار داشتن این تکنولوژی می توان نانو امولسیون ها و نانوسوسپانسیون‌های گوناگون در مقیاس انبوه و صنعتی تولید نمود. به این ترتیب ورود فناوری نانو به صنایع مختلف میسر می شود. با توجه به وسعت حوزه کاربردی دستگاه نانوکویتاسیون هیدرودینامیک، بسته به شرایط کاری و صنعت مورد استفاده از دستگاه، طراحی و ویژگی دستگاه متفاوت خواهد بود. در هر کاربرد و با توجه به نیاز خروجی، طراحی دستگاه متفاوت خواهد بود.
 • اطلاعات بیشتر

  استفاده از تجهیزات موجود در پلتفرم پلاسمای سرد

  دانش بنیاننانویی
  ثبت این خدمت
  اعمال نیروی الکترومغناطیس به یک محیط گازی،‌ باعث تشکیل پلاسما شامل مخلوطی از یون‌ها،‌ الکترون‌ها،‌ نوترون‌ها،‌ فوتون‌ها،‌ رادیکال‌های آزاد و اجزای پلیمری و مولکولی در دمای اتاق می‌شود. این فرایند،‌ سطح فیبرها و منسوجات را فعال می‌کند بدون این‌که خواص بالک را تغییر دهد. در حالت کلی عملیات پلاسما منجر به تمیز‌سازی سطح، فعال سازی سطح، عامل دار شدن سطح، رسوب مواد روی سطح یا برداشتن مواد از روی سطح می‌گردد. در ICAN تجهیزات پلاسمای سرد در سه بخش پردازش اتمسفری پلاسمایی خطی منسوجات، سامانه پردازش پلاسمایی تحت خلاء و پردازش پلاسمایی جهت افزایش چسبندگی، چاپ‌پذیری و رنگ‌پذیری (روتاری جت، گلاید و کرونا) آماده ارائه خدمات پژوهشی، نیمه صنعتی و صنعتی به صنایع مختلف و پژوهشگران این حوزه هست.
 • اطلاعات بیشتر

  استفاده از تجهیزات موجود در پلتفرم نانوپوشش ها

  دانش بنیاننانویی
  ثبت این خدمت
  یکی از زمینه‌های پتانسیل‌دار بازار دنیا در حوزه فناوری نانو، حوزه کلیدی پوششهای نانوساختار می‌باشد. هدف از ایجاد پوشش نانوساختار، دستیابی به خاصیت متمایز و منحصر به فرد از قطعه و زیرلایه می‌باشد. برای این منظور روش رسوب‌گذاری فیزیکی از فاز بخار (PVD) به دلیل گسترده بودن کاربردها و تنوع پوشش‌های اعمالی در این پلتفرم قرار گرفته است. تاریخچه پوشش‌های اعمال شده به روش PVD به اوایل ۱۹۰۰ میلادی برمی‌گردد ولی کاربردهای تجاری آن مربوط به سال ۱۹۷۰ میلادی می‌باشد. ارتقای کیفیت قطعات، افزایش عمرکاری قالب‌ها، ساخت سلول‌های خورشیدی با راندمان بالا، ساخت فیلترهای نوری، همه و همه مدیون استفاده و بهره‌گیری از این فناوری می‌باشد. لذا در دنیای امروز اکثر شرکت‌ها و صنایع پیشرو به این فناوری توجه نموده و کشور عزیز ایران هم برای دستیابی به این مهم لازم است، هرچه جدی‌تر وارد کاربردهای تجاری و صنعتی این حوزه پررونق شده و بتواند در آینده از ثمره اقتصادی آن بهره‌مند شود.